Amíg nem terjedtek el a különféle krémekkel töltött piskótatorták, addig a vendégek közül sokan pörkölttortát vittek lakodalmakba. Kustánszegen, Paraszán és környékén a pörkölttorta készítését többen gyakorolták/gyakorolják napjainkban is, Takács Istvánné, Gizi néni (1925-2012), Németh Gergelyné, Sári néni (1925-2018), Kovács Zoltánné, Kati néni és jómagam. Minden elkészített torta nagy sikert arat, és egyre szebb mesterművek kerülnek ki a kezeink közül.
A recept
A cukrot lassú tűzön kell olvasztani, állandó keverés mellett. Egy lábosban körülbelül 2 kilogramm cukor olvasztható meg egyszerre. Fontos, hogy a cukornak csak megolvadnia szabad, megégnie nem, mert az a színén azonnal meglátszik, és az ízén is érződik. Az így megolvasztott cukorhoz szeletelt diót kell keverni. (Darált dió nem jó, mert elvész a cukorban.) Az összekevert masszát állandóan melegen kell tartani, ezért a lábos vastag vasalátéten áll, amely alatt takarékon ég a tűz, sparhelten készítve még jobb.
A formákat vizes ruhával ki kell bélelni, belerakni a cukros diót, majd vizes, hámozott krumplival belenyomkodni. Azonnal ki kell borítani, és óvatosan leszedni róla a ruhát. Formázni vizes gyúródeszkán lehet. Gyorsan kell dolgozni vele, mert hamar megszilárdul, és akkor már nem lehet formázni és a deszkától elválasztani.
Készítünk: virágkosarat, virágkoronát, Ludas Matyit libákkal, tyúkanyót kiscsirkékkel, házikót udvarral, szarvast, csókolózó galambpárt, boroshordót szőlőfürttel, földgömböt, halat, jegyespárt, focilabdát, tengerpartot.
Ma már nemcsak lakodalmakra készítik ezt az édességet, hanem keresztelőre, születésnapra, névnapra vagy csak úgy ajándékba.
Kovács Szilvia Katalin